A
A

SOSYAL UYUM ÇALIŞTAYLARI’NIN 3.SÜNÜ KAYSERİ’DE GERÇEKLEŞTİRDİK

Genel Müdürlüğümüz Uyum ve İletişim Dairesi Başkanlığı ve Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK)  iş birliği ile düzenlenen "Diyanet İşleri Başkanlığı ve Millî Eğitim Bakanlığı Personeline Yönelik Sosyal Uyum Çalıştayı”nın 3.sü 14 Haziran 2019 Cuma günü Kayseri’de gerçekleştirildi.
 
Uluslararası koruma/geçici koruma kapsamında bulunan yabancılar ile ev sahibi toplumun sosyal uyumunu arttırmak amacıyla düzenlenen çalıştaya; Kayseri İl Göç İdaresi Müdürü Ömer TAŞÇI, BMMYK Temsilcisi İsmet YASAK, Kayseri İl Müftü Vekili Ahat TAŞCI, Kayseri İl Millî Eğitim Müdür Yardımcısı İlyas YILMAZ, Diyanet İşleri Başkanlığı ve Millî Eğitim Bakanlığı personeli de katıldı.
 
Programda konuşan Kayseri İl Göç İdaresi Müdürü Ömer TAŞÇI: “Türkiye, konumu itibarıyla cazibe merkezi hâline geldi ve geçmişten bu güne dek her zaman göçe tanıklık etmiş bir ülkeyiz. Diyanet İşleri Başkanlığı ve Millî Eğitim Bakanlığı ile ortak çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Bugün gerçekleştirilen bu çalıştayın da uyum konusunda faydalı olacağına inanıyoruz.” dedi. 
 
Kayseri İl Müftü Vekili Ahad TAŞCI ise yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Ülkemize gelen insanlar, bavullarıyla beraber kültürlerini, dillerini, hayata bakışlarını da getiriyorlar. Gelen kardeşlerimizle aynı değerleri taşıyor olmanın avantajını yaşıyoruz. Benzer yanlarımız var. İçinde bulunduğumuz çalışma ise iki toplum arasındaki uyumu sağlama noktasında son derece anlamlı.”
 
Protokol konuşmalarının ardından çalıştayda, Doğru Bilinen Yanlışlar ile ilgili Göç Uzmanı Ali Rıza BEŞKAT, Din Hizmetleri konusunda Diyanet İşleri Başkanlığından Uzman Ahmet SÜNNETÇİ, Yabancıların Eğitime Erişim Hizmetleri hakkında Milli Eğitim Bakanlığı Şube Müdürü Murat SERİM sunum yaptı. 

Soru-cevapların da yer aldığı çalıştay iki oturum şeklinde gerçekleştirildi.

1486   |   14/06/2019
Bu İçeriği Paylaş   |   Sayfayı Yazdır