A
A

SOSYAL UYUM ÇALIŞTAYLARI’NIN İLKİ KONYA’DA GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Genel Müdürlüğümüz Uyum ve İletişim Dairesi Başkanlığı ve Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK)  iş birliği ile düzenlenen "Diyanet İşleri Başkanlığı ve Millî Eğitim Bakanlığı Personeline Yönelik Sosyal Uyum Çalıştayı” 11 Haziran 2019 Salı günü Konya’da gerçekleştirildi.
 
Yabancılarla ev sahibi toplumun sosyal uyumunu arttırmak amacıyla düzenlenen çalıştaya; Genel Müdür Yardımcımız Dr. Gökçe OK,  Konya İl Göç İdaresi Müdür V. Orçun KAYMAZ, BMMYK Kıdemli Koruma Sorumlusu Emir BENGİSOY, İl Müftüsü Ahmet POÇANOĞLU, İl Milli Eğitim Şube Müdürü Nadi SOYLU ve il müftlüğü ve il milli eğitim müdürlüğünden temsilciler katıldı. 
 
Programda konuşan Genel Müdür Yardımcımız Dr. Gökçe OK: “Sosyal uyum iki taraflı bir denge unsurudur. Bunun bir tarafında göçüp gelenler, bir tarafında da o memeleketin yerli unsurları söz konusudur. Sosyal uyumu ortak değerler noktasında buluşturmak için çalışmalar gerekiyor. Bizim gurbetçilerimize batıda çektirilen acı ve sıkıntıların hiçbirini biz bugün ülkemizdeki 4.7 milyon yabancının hiçbirine çektirmiyoruz. Biz Göç İdaresi Genel Müdürlüğü olarak sosyal uyum çalışmalarını koordine edip sahada gerçekleşmesi için bir gayret sarfederiz ama biz ne kadar anlatırsak anlatalım kıymetli hocalarımızın vaizlerimizin ve öğretmen arkadaşlarımızın ifade edip anlattıkları kadar tesirli olamayız.” dedi. 
 
Konya İl Göç İdaresi Müdür V.  Orçun KAYMAZ ise göç kavramının savaşılacak, mücadele edilecek bir kavram değil aksine faydalanılacak ve yönetilmesi gereken bir olgu olduğunu vurguladı. 
 
Protokol konuşmalarının ardından çalıştayda, Doğru Bilinen Yanlışlar ile ilgili Göç Uzmanı Rıfat KARADUMAN tarafından bilgilendirme de yapıldı. Ayrıca Yabancıların Hak ve Mükellefiyetleri, Okul Kaydı, Yabancıların Uyum Güçlükleri, gibi konularında ilgili kişilerce bilgilendirme sunumları gerçekleştirildi. 

750   |   13/06/2019
Bu İçeriği Paylaş   |   Sayfayı Yazdır