A
A

UKRAYNA'DAN GELEN ÜÇÜNCÜ KAFİLE AHISKA TÜRKÜ ERZİNCAN’A YERLEŞTİRİLDİ

Göç İdaresi Genel Müdürlüğü tarafından daha önce Aralık ayında Ukrayna’da yaşayan Ahıska Türkünün Erzincan’a yerleştirilme işlemleri gerçekleştirilmişti. 14-15 Nisan 2016 tarihlerinde 496 Ahıska Türkü’nün daha İskân Kanunu kapsamında Erzincan’a yerleştirilme işlemleri gerçekleştirildi.

Ahıska Türklerinin Türkiye’ye getirilme iş ve işlemlerini koordine eden Göç İdaresi Genel Müdürlüğü yetkililerince Ukrayna’dan gelecek üçüncü kafilede hastaların bulunduğu tespit edilmiş, Göç İdaresi Genel Müdürlüğü ve Sağlık Bakanlığı’ndan personel görevlendirilerek Ukrayna’ya hareket edildi. Uzman personeller soydaşların yaşadığı bölgelerde incelemelerde bulunarak hastalarla yakından ilgilendi. Durumları ciddi olanlar için ambulanslar ve sağlık personeli hazır bulundurularak herhangi bir olumsuzluğa mahal verilmemesi için gereken tüm tedbirler alındı. Bulundukları bölgelerden havalimanına göç uzmanları ve sağlık personeli eşliğinde gelen 135 aile / 496 kişi Genel Müdürlüğümüz tarafından kiralanan 3 adet THY uçağıyla Ukrayna’nın Kharkıv ve Slavyansk bölgelerinden hareket ederek Erzincan ili Üzümlü ilçesine yerleştirildi.

Ayrıca, Bakanlar Kurulu kararı tarihinden sonra, muhtelif tarihlerde Türkiye’ye gelerek Bursa, Denizli, İstanbul gibi illerimizde ikamet izni ile kalmakta olan 18 aile/ 98 kişinin de Erzincan iline yerleştirilme işlemleri yakın zamanda gerçekleştirilecektir.

12864   |   29/04/2016
Bu İçeriği Paylaş   |   Sayfayı Yazdır

Resim Galerisi