A
A

''ULUS DEVLET SINIRLARINI YENİDEN YORUMLAMAK, DUVAR'' KONULU KONFERANS GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Eğitim Dairesi Başkanlığı tarafından Üsküdar Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Deniz Ülke ARIBOĞAN’ın katılımıyla Genel Müdürlüğümüz konferans salonunda 17 Nisan 2019 Çarşamba günü “Ulus Devlet Sınırlarını Yeniden Yorumlamak, Duvar” konulu konferans düzenlendi. Konferansa Genel Müdürümüz Abdullah AYAZ, Genel Müdür Yardımcımız Dr. Gökçe OK, Eğitim Dairesi Başkanımız Nagihan ÖNDER, Uyum ve İletişim Dairesi Başkanımız Dr. Aydın Keskin KADIOĞLU, İnsan Ticareti Mağdurlarını Koruma Dairesi Başkanımız Osman KORAMAZ, Düzensiz Göçle Mücadele Dairesi Başkanımız Ramazan SEÇİLMİŞ, kurum personelimiz, İçişleri Bakanlığı personeli, İç Güvenlik Stratejileri Dairesi Başkanlığı personeli ve kurumumuzda staj yapan öğrenciler katıldı.
Konferans öncesinde Göç Kütüphanesi’ni ziyaret eden ARIBOĞAN, Eğitim Dairesi Başkanımız Nagihan ÖNDER tarafından ağırlandı, ardından Genel Müdürümüzün katılımıyla yemekli toplantı düzenlendi ve programın yapılacağı konferans salonuna geçildi.
Konuşmasında dünya genelinde otoriter/totaliter sistemlerin yükselişe geçtiğini, 77 ülkenin sınırlarını duvarlarla çevirdiği yeni bir dönemin başladığını belirten ARIBOĞAN “Ronald Reagan’ın Berlin Duvarının yıkmasını öğütlediği dönemden Donald Trump’ın Meksika sınırına duvar çekmek istediği bir döneme geldik. İki kutuplu dünya sistemini temsil eden Berlin Duvarı yıkılınca küresel bir dünya beklentisi oluşmuştu, tarihin sonu tezi ortaya atılarak liberal demokrasinin ve kapitalist ekonomi sisteminin en nihai zaferi ilan edilmişti. Ancak 2010’lu yıllara gelindiğinde sınırların somut bariyerlerle tahkim edildiği bir dünya oluşmuştur. Peki, ne oldu da bu kadar kısa bir sürede bu tür bir algı değişikliği oluştu? Buna yol açan üç temel faktör vardır: İlk faktör Çin’in güçlü bir şekilde sisteme dâhil olmasıdır. Dünyanın şirazesini kaydıran tüm güç dengelerini altüst eden bir sonucu olmuştur. İkinci faktör Rusya’nın askeri yayılmasıdır. NATO’nun Ukrayna ve Gürcistan’daki gereksiz kışkırtmalarına karşı daha fazla sessiz kalmayan Rusya Kırım’ı ilhak etmiştir. Son faktör ise küreselleşmeye karşı hem sağ kesimden hem de sol kesimden açığa çıkan tepki akımları olmuştur. Duvarlar, küresel sisteme karşı ulus devletlerin galibiyetinin göstergesi olmuştur.” ifadelerinde bulundu.
ARIBOĞAN konuşmasına şöyle devam etti: “Duvarların politik psikoloji bakımından temsil ettiği anlamlar da önemlidir. Güvenlik kaygılarıyla duvarların örülmesi, duvarın arkasında tehlike ve tehdit olduğu anlamına gelir. Kaygı ve korkuyu gidermek amacıyla inşa edilmiştir, ancak aynı zamanda bu korku ve kaygıyı süreklileştirmektedir. Çünkü duvar var olduğu sürece tehdit de var olacaktır. Duvarlar, duvarın ötesindeki için de duvarı aşma motivasyonunu sürekli hale getirecektir. Duvarların sadece küreselleşmecilere karşı değil, aynı zamanda göçmenlere karşı da örülmektedir. İnsan mobilitesi küreselleşmenin çok hoş karşıladığı bir durumdu. Bugün öncelik yerel olandan, vatandaş olandan yana. Göçmenlerin kültürlerini sürdürmeleri güvenlik zafiyeti olarak algılanıyor.”
ARIBOĞAN, bu duvarların da bir siyasi dalga olduğunu ve bir antitezinin de muhakkak olacağını; ancak bu antitezin demokratik olmayabileceğini belirtmiştir.
Sunumun ardından yöneltilen soruları cevaplayan Deniz Ülke ARIBOĞAN’a Eğitim Dairesi Başkanımız Nagihan ÖNDER’in çiçek takdimi ve Genel Müdürümüz  Abdullah AYAZ’ın hediye takdimleriyle konferans sona erdi.

1027   |   19/04/2019
Bu İçeriği Paylaş   |   Sayfayı Yazdır

Resim Galerisi