A
A

''ULUSAL DESTEKLİ GÖNÜLLÜ GERİ DÖNÜŞ MEKANİZMASINA İLİŞKİN NİYET BEYANI İMZA TÖRENİ'' GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Göç İdaresi Genel Müdürlüğümüz koordinesinde, Ulusal Destekli Gönüllü Geri Dönüş Mekanizmasının kurulmasına dair düzenlenen “Ortak Niyet Beyanı İmza Töreni” Göç İdaresi Genel Müdürü Abdullah AYAZ, Dışişleri Bakanlığı Konsolosluk İşleri Genel Müdürü Büyükelçi Hatun DEMİRER, TİKA Başkan Yardımcısı Rahman NURDUN ve Türk Kızılay Genel Müdürü Dr. İbrahim ALTAN’ın katılımı ile 18 Haziran 2019’da Genel Müdürlüğümüz Kadir Kırbaç Konferans Salonunda gerçekleştirildi.
 
Niyet Beyanı İmza Töreni ile düzensiz göçle mücadelede etkinliği arttırmak, insan hakları odaklı bir yaklaşım sergileyerek düzensiz göç konumunda bulunan yabancıların ilk hareket ülkelerine geri dönüşleri ve uyumlarını sağlamak amacıyla “Ulusal Destekli Gönüllü Geri Dönüş Mekanizması”nın kurulması kararlaştırıldı.
 
Ulusal Destekli Gönüllü Geri Dönüş Mekanizmasının kurulmasıyla düzensiz göçmenlerin gönüllülük esası çerçevesinde menşe ülkelerine güvenli çıkışları ve menşe ülkeye dönüşleri ile birlikte beşerî sermayelerinin geliştirilmesine yönelik çalışmalar ve yeniden uyumları amaçlanıyor.Ulusal Destekli Gönüllü Geri Dönüş Mekanizmasının kurulmasına ilişkin ilk adım olan Niyet Beyanı’nın imzalanması ile gelecek dönemde iş birliği protokolü hazırlanarak söz konusu mekanizma faaliyete geçecek.
 
Suriye krizinin başlamasıyla birlikte göç hareketliliği küresel boyutlara ulaşmış ve ülkemiz bu hareketlilikten en fazla etkilenen ülkeler arasında yer aldı. Özellikle 2018 yılında 268 bin 3 düzensiz göçmen yakalandı. Düzensiz göç akınlarının bu derece yüksek rakamlara ulaşması tüm kurumların ortak bir yaklaşım sergileyerek sorunun çözümüne katkı vermesi ihtiyacını da ortaya çıkardı.

903   |   21/06/2019
Bu İçeriği Paylaş   |   Sayfayı Yazdır