A
A

ULUSAL KURUMLARIN DESTEKLENMESİ PROJESİNİN AÇILIŞI YAPILDI

“Suriye Mülteci Krizinin Etkilerinin Azaltılması İçin Ulusal Kurumların Desteklenmesi Projesi”nin açılışı yapıldı. 24 Şubat 2017 tarihinde Wyndham Otel’de gerçekleştirilen proje açılışına, projenin paydaşları olan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, İŞKUR, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı, Yüksek Öğreteim Kurumunun yanı sıra Avrupa Birliği  Delegasyonu, Avrupa Birliği üye ülkeleri ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katılım sağladı.

Avrupa Birliği Delegasyonu Türkiye Başkanı Christian Berger, projenin Avrupa Birliği’nin Türkiye ile işbirliği ve dayanışmasının güzel bir örneği olduğunu ve Avrupa Birliği'nin devamlı değişen bir ortamda süregelen ihtiyaçlara cevap verilmesi için çeşitli fon araçlarını seferber etme bağlamındaki taahhüdünü gösterdiğini belirtti.

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Kurulu Türkiye Temsilcisi Pascale Moreau ise, "Bugün burada lansmanını yaptığımız proje; Avrupa Birliği, Göç İdaresi Genel Müdürlüğü ve Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Kurulu arasındaki güçlü işbirliğine ve mültecilere koruma ve yardım sağlama konusunda Türkiye'ye olan müşterek taahhüdümüze çok güzel bir örnek teşkil ediyor." dedi.

Göç İdaresi Genel Müdürü Atilla TOROS, Türkiye’de 2.910.281 kayıtlı Suriyelinin bulunduğunu, yükün aslını ve büyüğünü milletimizin ve devletimizin omuzlamiş durumda olduğunu belirterek bu projeye destek veren Avrupa Birliği, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Kurulu ve kamu kurumlarına teşekkür etti. Ayrıca bu projede olduğu gibi yapılan tüm projelerin hedefinin Suriyeli sığınmacılara yardım etmek, daha rahat ve standartları yüksek bir hayat sağlamak olduğunu ifade etti.

Göç İdaresi Genel Müdürlüğü ve BMMYK ortaklığında yürütülecek olan ve Avrupa Birliği tarafından finanse edilen   proje ile  6 bin Suriyeliye mesleki eğitim verilmesi, 2 bin 500 Suriyeliye yükseköğretim bursu verilmesi, 6 bin Suriyeliye Türkçe kursu verilmesi, 10 kadın sığınma evinin desteklenmesi, 9 bin çocuğa ulaşılması ve toplum merkezleri aracılığıyla 60 bin Suriyeliye ulaşılması hedefleniyor.

9620   |   08/03/2017
Bu İçeriği Paylaş   |   Sayfayı Yazdır

Resim Galerisi