A
A

ULUSLARARASI GÖÇMENLER GÜNÜ KUTLANDI

Vali Galip Demirel Vilayetler Evi’nde düzenlenen etkinliğe İçişleri Bakanlığı Bakan Yardımcısı Sayın Sebahattin ÖZTÜRK, kamu kurum ve kuruluşlarının üst düzey yöneticileri, büyükelçiler ve ülkemizde farklı hukuki statülerle bulunan yabancı uyruklu kişiler katıldı. Etkinlik tüm şehitlerimiz anısına saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlamıştır.

İçişleri Bakan Yardımcısı Sayın Sebahattin ÖZTÜRK konuşmasında Rus Büyükelçiye yönelik gerçekleştirilen terör saldırısını, İstanbul'da ve Kayseri'de gerçekleştirilen hain terör saldırılarını kınadığını ve tüm şehitlerimize Allahtan rahmet dilediğini ifade etti. Konuşmasının devamında Sayın Sebahattin ÖZTÜRK, kadim kültürümüzün, inancımızın, insan onuruna duyduğumuz saygının ve bin yıllık merhamet toplumu olmamızın tezahürü olarak bugün dünyada en fazla göçmene ev sahipliği yapan ülke konumunda olduğumuzu ve göçmenlerin ihtiyaçlarını karşılamak, umutsuz kalanlara umut olmak amacıyla birçok hizmet verildiğini, verilmeye de devam edileceğini belirtti. Bütün dünyanın gözlerini kapattığı, yaşanan olayları görmezden geldiği günlerde Suriyeli kardeşlerimize kapılarımızı açtığımızı ve onları geçici koruma altına alarak sağlık, eğitim, iş piyasasına erişim gibi temel haklara erişimlerini sağlayarak rahat etmeleri için gerekli çalışmaların yapıldığını ifade etti. Konuşmasının ardından İçişleri Bakan Yardımcısı Sayın Sebahattin ÖZTÜRK Adana’da gerçekleştirilen hain terör saldırısında şehit olan Adana İl Göç İdaresi Personeli Kadir KIRBAÇ’ ın babası Mehmet Ali KIRBAÇ’ a Kuran ve Bayrak takdim etmiştir.  

Göç İdaresi Genel Müdürü Sayın Atilla TOROS ise konuşmasında Rus Büyükelçiye yönelik gerçekleştirilen terör saldırısını, İstanbul'da ve Kayseri'de gerçekleştirilen hain terör saldırılarını kınadığını ve tüm şehitlerimize Allahtan rahmet dilediğini ifade etmiştir. Ayrıca Sayın Atilla TOROS ikinci dünya savaşından sonra yaşanan en büyük göç akınlarına tanıklık eden dünyada, bu hareketlilikten en çok etkilenen ülkenin Türkiye olmasına rağmen, kendisine sığınan, sınırları içerisinde yaşamak isteyen kimseyi reddetmediğini ve merhamet elini uzattığını belirtmiştir. Ülkemizde bulunan 3 milyonu aşkın göçmen ve mültecinin, sayılardan ibaret olmadığını, hepsinin ayrı ayrı hikâyesi bulunduğunu belirttikten sonra Göç İdaresi Genel Müdürlüğü’nün kuruluş tarihi olan 11 Nisan 2013’den bu güne kadar 3 milyonu aşkın insanın hayatına kolaylık getirmek için çabaladıklarını söyledi. Ayrıca Göç İdaresi Genel Müdürlüğü olarak Ülkemizde bulunan göçmen ve mültecilerin haklarını korumak ve ihtiyaçlarına cevap vermenin yanı sıra, onların ülkemize uyumunu sağlayabilmek için de adımlar attıklarını bu kapsamda Türkiye’nin siyasi, tarihi ve sosyo-ekonomik koşulları ile, mevcut durumuyla tutarlı politika geliştirmesine destek olmak ve stratejik öncelik alanları çerçevesinde Uyum Strateji Belgesi ve Ulusal Eylem Planı hazırladıklarını ifade etmiştir.

Konuşmaların ardından Uluslararası Göçmenler Günü etkinliği kapsamında; Suriye’de meydana gelen iç karışıklıklar ve meydana gelen insani krizin, devamında Türkiye’nin Suriyeli sığınmacıları kabulünün anlatıldığı kum sanatı gösterisi, Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları ve Bakanlar Kurulu’nun Kararı doğrultusunda Göç İdaresi Genel Müdürlüğü koordinesinde Ülkemize iskan edilen Ahıskalı soydaşlarımızın duygularını anlattığı video gösterimi ve Muyu’nun Hikayesi kısa film gösterimi gerçekleştirilmiştir.  Etkinlik 1 Milyonuncu ikamet kartı’ nın hak sahibine sahnede takdimi, Göç İdaresi Genel Müdürlüğünce hazırlanan muyu setlerinin çocuklara takdimi, Göç İdaresi Genel Müdürlüğü ve Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlü işbirliğinde düzenlenen dil ve meslek edinme kursuna katılan kursiyerlere sertifikalarının takdimi ve ihtiyaç sahibi göçmelere akülü tekerlekli sandalyelerin takdimi ile devam etmiştir.

Etkinlik Valilikler, Üniversitelerin Türkçe Öğrenim Merkezleri, Uluslararası Kuruluşlar ve Sivil Toplum Kuruluşlarının stantlarının gezilmesi ve Göç ve Göçmen Temalı Muyu Resim Yarışması kapsamında ilköğretim ve ortaöğretim öğrencilerince yapılmış eserlerden oluşan serginin gezilmesi ile sona ermiştir.

11700   |   25/01/2017
Bu İçeriği Paylaş   |   Sayfayı Yazdır

Resim Galerisi