A
A

UYUM BULUŞMALARI’NIN DÖRDÜNCÜ DURAĞI ANKARA

Uyum Buluşmaları’nın dördüncüsü Ankara’da gerçekleştirildi. Antalya’da başlayan ve en son İzmir’de yapılan Uyum Buluşmaları’nın son durağı Ankara oldu. 27 Aralık’ta yapılan toplantıya çok sayıda yabancı davetli katıldı.
Türkiye’de yaşayan göçmen kadın ve çocukların sahip oldukları hak ve yükümlülüklerle ilgili bilgilendirmenin yapıldığı toplantıda, mevzuat kapsamında yabancıların sağlık, eğitim, istihdam işlemlerinin yanı sıra Türkiye’deki uyum süreçlerine katkıda bulunmaya yönelik konular ele alındı.
Toplantının ev sahiplerinden Ankara İl Göç İdaresi Müdürü Bayram Yalınsu “Ülkemizde doğmuş 380 bin Suriyeli çocuğu, 1 milyon 700 bin kadını ve toplamda 5 milyona yakın yabancıyı ötekileştirmeden, siz biz ayrımı yapmadan toplumsal barış ve huzuru zedeleyecek yalan yanlış haberlere meydan vermeden; yabancının toplumumuzla, toplumumuzun da yabancıyla uyumunu sağlamaya dönük çalışmalara toplumu ve yabancıları doğru bir şekilde bilgilendirerek Sayın Başkanımızın da koordinasyonunda azim ve kararlılıkla devam edeceğiz." şeklinde konuştu. 
Uyum ve İletişim Daire Başkanımız Dr. Aydın Keskin Kadıoğlu ise açılış konuşmasında; “Göç sürecinde yaşanan sıkıntılardan ve olaylardan en çok etkilenenler; tabi ki çocuklar ve kadınlar. Göç literatüründe bu gruplar özel ihtiyaç sahibi ya da diğer adıyla hassas gruplar olarak değerlendirilmekte. Hassas gruplar diğer göçmen gruplarına kıyasla, çatışma ve kriz zamanlarında zorluklarla karşılaşma riski daha yüksek olan yaşlı, kadın ve çocuk gibi toplumsal gruplardır. Son yıllarda göçün zorluklarına rağmen göç hareketlerindeki çeşitlilik çoğalmakta, göç edenlerin arasında kadınların oranı artmaktadır. İltica alanında kadın sayısının artmasında, yirminci yüzyılın dönüm noktası olduğunu kabul etmek gerekmektedir.” ifadelerini kullandı. Her çocuk ve her kadın bir umuttur, mutluluktur diyerek sözlerine devam eden Daire Başkanımız, “Göç etmek zordur ama biz bu zorlukları aşarak, sizler için bir yuva sıcaklığı oluşturarak hep birlikte büyük bir aile olacağız.” sözleriyle konuşmasına son verdi. 
Toplantıda, birçok kurum sorumluluk alanlarına göre verdiği hizmetlere yönelik sunum yaptı. Ankara İl Göç Müdürlüğü İl Göç Uzmanı Ahmet Danışman “Yabancıların Hak ve Yükümlülükleri”, Göç Sağlığı Birimi Şube Müdürü Nihat Demir “Göçmenlere Sunulan Birinci Basamak Sağlık Hizmetleri”, Uluslararası İş Gücü Uzmanı Esra Dalgalı “Geçici Koruma ve Uluslararası Koruma Sağlanan Yabancıların İş Gücü Piyasasına Erişimi”, Araştırma Görevlisi Hilal Böke Sökmen “Ülkemizde Bulunan Yabancılara Yönelik Eğitim Hizmetleri”, Sosyal Hizmet Uzmanı Arzu Çıngır “İl Genelinde Kadınlara Verilen Hizmetler”, Türk Kızılay Çocuk Koruma Merkezi’nden Eray Yılmaz ve Nazlı Gizem Yıldırım “Çocuk Koruma Merkezi Faaliyetleri” konularında sunum yaptı. 
Genel Müdürlüğümüz koordinasyonunda Ankara İl Göç İdaresi Müdürlüğü ve Uluslararası Göç Örgütü (IOM) iş birliğinde gerçekleştirilen toplantı soru cevap bölümünün ardından sona erdi.

2409   |   11/01/2019
Bu İçeriği Paylaş   |   Sayfayı Yazdır