A
A

UYUM BULUŞMALARI’NIN ON ALTINCISINI MUĞLA’DA GERÇEKLEŞTİRDİK

Göç İdaresi Genel Müdürlüğü Uyum ve İletişim Dairesi Başkanlığımız ve Birleşmiş Milletler Göç Kuruluşu (IOM) iş birliği ile düzenlenen “Uyum Buluşmaları”nın 16.sı; 26 Nisan 2019 Cuma günü Muğla’da gerçekleştirildi.
 
Sırasıyla; Antalya, Alanya, İzmir, Ankara, Gaziantep, Bursa, Uşak, Sakarya, Kocaeli, Mardin, Şanlıurfa, Konya, Adana, Mersin ve Aydın’da gerçekleştirilen etkinliğin Muğla durağında “Yabancıların Türkiye’de Sahip Oldukları Hak ve Yükümlülükler” konusu ele alındı.
 
Program; Muğla Vali Yardımcısı Rıza DALAN, Genel Müdür Yardımcımız Dr. Gökçe OK, Uyum ve İletişim Dairesi Başkanımız Dr. Aydın Keskin KADIOĞLU, IOM Proje Asistanı Zana ERDOĞAN ve Muğla İl Göç İdaresi Müdürü Mehmet KAVUK’un açış konuşmaları ile başladı.
 
Muğla Vali Yardımcısı Rıza DALAN konuşmasında: “Türkiye 6 yıldır dünyaya örnek bir ülke olarak göç sürecini çok iyi yönetiyor. Bugün burada olmamızın nedeni iletişimimizi daha da artırabilmek. Muğla’mızda dünya insanları ile barış ve huzur içinde yaşıyoruz.” dedi. 
 
Genel Müdür Yardımcımız Dr. Gökçe OK, 16.sı gerçekleştirilen Uyum Buluşması' nın Muğla durağında yaptığı konuşmasında: “Biz, Türkiye olarak göç politikalarını akıl, bilim ve mantıkla en önemlisi de insanlık ve vicdandan uzaklaşmadan yönetiyoruz.” dedi. “Ben de sizler gibi göçmen bir ailenin çocuğuyum. Büyüklerimin göçte yaşadıkları kayıpları, zorlukları dinleyerek büyüdüm.” diyen Genel Müdür Yardımcımız Dr. OK: “Her göçün bir hikâyesi var. Biz toplum olarak biliyoruz ki her insan bir göçtür. Her göç bir hikâyedir. Anadolu, medeniyetlerin beşiğidir ve hep bir göç yolu olmuştur. Ekonomide, siyasette her alanda pastadan büyük pay alan ülkeler pastadan pay alamayanlara biraz daha insani, vicdani yaklaşıp o ülkelerden ellerini ve emellerini çekerlerse inanın bu dünya hepimize yeter. Ben bunu göç hikâyesine ve hicran yarasına maruz kalmış bir göçmen çocuğu olarak söylüyorum.” dedi.

Uyum ve İletişim Dairesi Başkanımız Dr. Aydın Keskin KADIOĞLU ise konuşmasında, Genel Müdürlük olarak yabancı misafirlerimizin kayıt işlemlerini kolaylaştırmak için hizmete sunulan e- ikamet sistemi hakkında bilgi verdi. Dr. KADIOĞLU: “2013 yılında “Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu” ile kurulan Genel Müdürlüğümüz; sizlerin ülkemize giriş, kalış ve çıkış işlemlerinizi yürütüyor. Hayata geçirdiğimiz E-İkamet sistemi sayesinde, bürokratik işlemler azaltılıyor ve size verilen randevu gününde İl Müdürlüğümüze giderek ikamet izni başvurunuzu gerçekleştirebiliyorsunuz. Aynı zamanda çok sayıdaki ilimizde ikamet izni uzatma başvurusunu da doğrudan sistem üzerinden yapabiliyor ve sizden talep edilen belgeleri posta yoluyla göndererek başvurunuzu tamamlayabiliyorsunuz.” diyerek yabancıların hak ve yükümlülükleri hakkında bilgilendirmelerde bulundu.
Uyum ve İletişim Dairesi Başkanımız Dr. Aydın Keskin KADIOĞLU; Göçün en önemli konusunun “Uyum” olduğunun altını çizerek: “Yeni bir ülkede yaşam; sağlıktan eğitime, ev kiralamaktan, su-elektrik aboneliğine kadar çok farklı alanları içerisinde barındırıyor ve basit gibi görünse de tüm bunlar önem arz ediyor. Bizler Genel Müdürlük olarak, sizlerin uyum süreciniz ve Türkiye’de yaşamınızı kolaylaştırmak için durmadan çalışıyoruz.” dedi.
 
Ayrıca, İl Göç İdaresi Müdürlüğünden İl Göç Uzmanı Görkem DAŞCAN ve İl Göç Uzmanı Beyza BİRİNCİOĞLU; “İkamet İş ve İşlemleri ile Yabancıların Hak ve Yükümlülükleri” konusunda, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Sosyoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Muammer TUNAYerlileşen Yabancılar”, Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğünden Merve YAVUZDEMİR, Hoş Geldin Kapısı: Halk Kütüphaneleri, Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğünden Öznur ÖZER, Bilgiye Erişme ve Halk Kütüphaneleri, Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğünden İŞKUR Müdür Yrd. Ferda Güley CEYLAN “Türkiye’de Yabancıların Çalışma Hakları”, Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğünden Sosyal Güvenlik Denetmeni Emre HASEKİ “Yabancıların Sosyal Güvence Hakkı”, Muğla Tapu Müdürlüğünden Müdür Yrd. Candan ŞANLI “Taşınmaz Mal Edinim Süreci”, İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğü Şefliğinden Şenol ÇALIŞKAN “Türk Vatandaşlığına Geçiş Süreci” konularında sunum yaptı. Program arasında ise Senbek UTEBEKOV “Dombra” dinletisi gerçekleştirdi. 
 
Etkinlik; yapılan sunumların ardından gerçekleşen soru- cevap oturumu ile sona erdi.

1321   |   29/04/2019
Bu İçeriği Paylaş   |   Sayfayı Yazdır