A
A

UYUM BULUŞMALARI’NIN ON BEŞİNCİSİ İÇİN AYDIN’DAYDIK

Genel Müdürlük Uyum ve İletişim Dairesi Başkanlığımız ve Birleşmiş Milletler Göç Kuruluşu (IOM) iş birliği ile düzenlenen “Uyum Buluşmaları”nın 15.si; 25 Nisan 2019 Perşembe günü Aydın’ın Kuşadası ilçesinde gerçekleştirildi.
 
Sırasıyla; Antalya, Alanya, İzmir, Ankara, Gaziantep, Bursa, Uşak, Sakarya, Kocaeli, Mardin, Şanlıurfa, Konya, Adana ve Mersin’de gerçekleştirilen etkinliğin Aydın durağında “Yabancıların Türkiye’de Sahip Oldukları Hak ve Yükümlülükler” konusu ele alındı.
 
Program; Aydın Valisi Yavuz Selim KÖŞGER, Genel Müdür Yardımcımız Dr. Gökçe OK, Uyum ve İletişim Dairesi Başkanımız Dr. Aydın Keskin KADIOĞLU, IOM Proje Asistanı Zana ERDOĞAN ve Aydın İl Göç İdaresi Müdürü Soner KOÇ’un açış konuşmaları ile başladı.
 
Toplantıda konuşan Aydın Valisi Yavuz Selim KÖŞGER, ülkelerindeki sıkıntılar nedeniyle göç etmek zorunda kalanların, ikinci adres olarak gördüğü Türkiye'nin, eskiden beri bir ana kucağı gibi medeniyetler beşiği olduğunu söyledi. KÖŞGER: "Temenni ediyoruz ki bu coğrafyada kan dursun, bu coğrafyada gözyaşı dursun, bu coğrafyada sükun olsun, barış olsun, insanlar kardeşçe yaşasınlar. Herkes toprağında hayatını devam ettirsin, barış tüm dünyaya hakim olsun." dedi.
 
Genel Müdür Yardımcımız Dr. Gökçe OK da kendileri için her göçün bir insan olduğunu ve içinde hikayeler barındırdığını dile getirdi. Türkiye'ye ülkelerinden ayrılıp gelenleri aralarındaki yabancılar değil, misafirleri kabul ettiklerini vurgulayan Dr. OK: "Büyük bir ülkeye, Türkiye'ye geldiniz. Lütfen bu büyük ülkede okuduğunuz sürece buranın kadim ve büyük tarihini öğrenmeye çalışın, Türklerin dünya barışına ve medeniyetine neler kazandırdığını öğrenmeye çalışın." ifadelerini kullandı.

“Yabancıların Türkiye’de Sahip Oldukları Hak ve Yükümlülükler” konusunun ele alındığı toplantıda “Uyum” konusunun önemine dikkat çeken Uyum ve İletişim Dairesi Başkanımız Dr. Aydın Keskin KADIOĞLU: “Bizler biliyoruz ki “Uyum” yabancı misafirlerimiz için olduğu kadar, kendi toplumumuz için de oldukça önemli. Doğru geliştirilen ve stratejlere dayalı istikrarlı uygulamalar sizlerin hayatını kolaylaştıracağı gibi topluma yapacağınız ekonomik, sosyal ve kültürel katkıları da en üst düzeye çıkaracaktır.Yine, ortaya çıkabilecek yanlış algıları önleyecek; sosyal hayat, sosyal barış ve kamu düzeni, güvenliği açısından oluşabilecek risklerin en aza indirilmesi için faydalı olacaktır.” dedi. Dr. KADIOĞLU konuşmasının devamında: “Uyum buluşmalarının amacı, topraklarımızda yaşayan misafirlerimizin ve ev sahibi toplumun yeni hayatlarına hep birlikte, barış ve uyum içinde devam etmesini sağlamak. Bu kapsamda, yabancı misafirlerimiz hakkında yayılan yanlış bilgilerin önlenmesi, doğru bilgilerin ev sahibi topluma aktarılması ve her iki toplumun ihtiyacının tespit edilerek çözüm odaklı adımların atılması hedefleniyor. Şu an içinde bulunduğumuz uyum buluşmaları aracılığıyla çok sayıda ilde yerel yönetim temsilcileri, iş insanları gibi değişik gruplardan 3 bini aşkın insanla buluşma gerçekleştirdik, gerçekleştirmeye de devam edeceğiz.” şeklinde konuştu.

Ayrıca;  İl Göç Uzmanı Murat ADAR, Aydın Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğünden Mustafa CEVİZ, Adnan Menderes Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Koordinatörlüğü Öğretim Üyesi Selin ÇELİKBAŞ, Aydın İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğünden Turgay BIÇAKÇI, Kütüphaneler ve Yayınlar Genel Müdürlüğünden Merve YAVUZDEMİR ve Öznur ÖZER, Türk Kızılayı Aydın Şubesinden Mehtap Narman ile Faruk Shaban ve Kuşadası Belediyesinin sunumlarının ardından İl Göç İdaresi Müdürü Soner KOÇ kapanış konuşmasını yaptı.
 
Sunum aralarında ise; Üniversite Öğrencisi Francisco Jose Lopes JUNIOR’un şiir dinletisi, Adadoğan Ekibi dans gösterisi, Kuşadası Ukrayna Derneği dans gösterisi, Elif-name zeybek dans gösterisi, Elif-name Kafkas dans gösterisi ve Kuşadası Ukrayna Derneği Yetişkin Korosu dinletisi gerçekleştirildi. Etkinlik; yapılan sunumların ardından gerçekleşen soru- cevap oturumu ile sona erdi.

1124   |   26/04/2019
Bu İçeriği Paylaş   |   Sayfayı Yazdır