A
A

UYUM BULUŞMALARI ANTALYA’DAN BAŞLADI

Yabancıların hak ve yükümlülükleri hakkında bilgilendirildiği Uyum Buluşmaları toplantılarının ilki gerçekleştirildi. 
19 Kasım 2018 tarihinde Antalya’da gerçekleştirilen toplantının açılışı konuşmalarını Uyum ve İletişim Dairesi Başkanı Dr. Aydın Keskin KADIOĞLU, Antalya İl Göç İdaresi Müdürü Gözde ÖZKORUL, ICMPD Ulusal Proje Sorumlusu Dr. Hakkı Onur ARINER yaptı. 
Uyum ve İletişim Dairesi Başkanı Dr. Aydın Keskin Kadıoğlu konuşmasında “Göç İdaresi Genel Müdürlüğü olarak sadece hukuki belge düzenlemekle kalmayıp ev sahibi toplum ile yabancıların uyum sürecinin sağlanması konusunda çalışmalar da yürütmekteyiz. Ülkemizde ev sahibi toplum ile yabancıların karşılıklı uyumu konusunda sorumlu kurum olan Genel Müdürlüğümüz diğer kurumlarla birlikte yabancılara sunulan hizmetlerin iyileştirilmesi adına çalışmalar yaparken şimdi ise “Uyum Buluşmaları” adı altında yabancılarla yüz yüze iletişim kurarak yabancıların sorularını ve sorunlarını cevaplandırmaktayız. Bu kapsamda ilki Antalya ilinde başlayan Uyum Buluşmalarımız Aydın, İzmir, Ankara, Gaziantep, Bursa, Kocaeli, Sakarya, Isparta, Denizli, Adana, Mersin, İstanbul, Manisa, Muğla, Edirne ve Çanakkale illeri ile ilk etabını tamamlayacaktır.” dedi.
Uyum Buluşmaları aracılığıyla amacın ülkemizde bulunan düzenli göçmenler, uluslararası koruma statü ve başvuru sahipleri, geçici koruma altındakiler ile Türk toplumunun çeşitli kesimleriyle bir araya gelerek ülkemizdeki uyum sürecinin desteklenmeye çalışılması ve sahadaki mevcut durumun gözlemlenmesi olduğunu belirten Dr. Aydın Keskin Kadıoğlu, konuşmasının sonunda Uyum Buluşmalarının tüm katılımcılar açısından verimli geçmesini dileyerek desteklerinden ötürü tüm paydaşlara teşekkürlerini iletti.
İl Göç İdaresi Müdürü Gözde ÖZKORUL, “Antalya Valiliği olarak İl Göç İdaresi Müdürlüğüne bağlı Alanya, Manavgat ve Kemer ilçelerimizde açılmış olan sadece ikamet iş ve işlemlerini yerine getiren ilçe göç grup başkanlıklarıyla da sizlere yerinde hizmet vermekteyiz. Güzel Antalya’mızda halihazırda 150’den fazla milletten 80 binden fazla yabancı ikamet etmektedir.  Sayılar açısından değerlendirildiğinde Antalya İstanbul’dan sonra en fazla yabancının yerleşik olduğu ikinci il konumundadır.” dedi. Sözlerine devam eden ÖZKORUL, “İl Müdürlüğü olarak her geçen gün kapasitemizi ve işlem sayılarımızı arttırarak daha hızlı ve etkin hizmet vermeye çalışmaktayız. İlkini bugün Antalya’da 300’den fazla katılımcıyla gerçekleştirdiğimiz Uyum Buluşmalarının ikincisini de yarın Alanya’da gerçekleştireceğiz. Bugün bizlerle birlikte olan konsolosluk ve sivil toplum kuruluşları temsilciliklerimiz başta olmak üzere davetimize icap eden yerleşik yabancıların ileteceği sorular ve sorunlar bizlere yol gösterecektir.” ifadelerini kullandı.
Toplantıda ikamet işlemleri, çalışma koşulları, vatandaşlığa geçiş, taşınmaz mal edinimi gibi sıkça sorulan konular hakkında yabancılar bilgilendirildi.  
Uyum Buluşmaları’nın ikincisi Alanya’da gerçekleştirilecek.

1861   |   20/11/2018
Bu İçeriği Paylaş   |   Sayfayı Yazdır