A
A

UYUM BULUŞMALARI'NIN BEŞİNCİSİ ESNAF VE SANAATKARLARI BİR ARAYA GETİRDİ

Antalya’da başlayan Alanya, İzmir ve Ankara ile devam eden yabancıların hak ve yükümlülükleri hakkında bilgilerin aktarıldığı "Uyum Buluşmaları" nın beşincisi, 11 Ocak 2019 Cuma günü Gaziantep’te gerçekleştirildi. Esnaf ve sanaatkarlardan oluşan katılımcılara yabancıların hak ve yükümlülükleriyle, iş piyasasına katılımına dair süreçler anlatıldı. 
 
Toplantıda, Gaziantep Vali Yardımcısı Halil UYUMAZ, Genel Müdür Yardımcımız Dr. Gökçe OK, Uyum ve İletişim Dairesi Başkanımız Dr. Aydın Keskin KADIOĞLU, Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali GÜR, İl Esnaf ve Sanaatkarlar Odası Başkanı Ömer KÜSBEOĞLU, Göç İdaresi İl Müdürümüz Murat ATİLLA, Uluslararası Göç Politikaları Geliştirme Merkezi (ICMPD) Ulusal Proje Sorumlusu Dr. Hakkı Onur ARINER ve çok sayıda davetli yer aldı.
 
Toplantının açılışında konuşan Genel Müdür Yardımcımız Dr. Gökçe Ok meseleleri sahada çözmek için uyum buluşmaları düzenlediklerini belirterek, Türkiye'deki Suriyelilerin en çok karşılaştıkları kişilerin esnaf ve zanaatkarlar olduğunu ve bu etkinliği onların sorunlarına çözüm aramak için düzenlediklerini vurguladı. Genel Müdür Yardımcımız OK, ayrıca konuşmasında şunları kaydetti: "Göçü bir fırsat olarak görüp akılla, mantıkla ve bilimle sahili selamete ulaştıracağımıza emin olabilirsiniz ve hakikaten devletinizle de şeref duyabilirsiniz. Biz çünkü hiç kimsenin yaptığı gibi yapmıyoruz. Hiç kimsenin davrandığı gibi davranmıyoruz, hiç kimsenin düşündüğü gibi düşünmüyoruz. Saygıdeğer Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve Sayın Bakanımız Süleyman Soylu’nun bize açtığı ufku takip ediyoruz. İçişleri Bakanlığının Emniyet, Jandarma, Sahil Güvenlik Komutanlığı, istihbarat birimleri ve Göç İdaresi Genel Müdürlüğü 7/24 esasına göre çalışıyor ve devletimizin diğer bütün paydaş kurumlarıyla birlikte bu işi sizin hizmetinize sunmakta azimliyiz, kararlıyız."
 
Uyum ve İletişim Daire Başkanımız Dr. Aydın Keskin Kadıoğlu yaptığı konuşmasında, “Tarihi boyunca kendisine sığınan herkese kapısını açan, bununla yetinmeyip dünyanın her alanında yaşanmakta olan her türlü zulme karşı sessiz kalmayarak vicdani sorumluluğu gereği yardım elini uzatan ülkemiz 2011 yılında komşusu olan Suriye’de yaşanan insani drama karşı da sessiz kalmamıştır” dedi. 
 
Bütün dünyanın görmezden geldiği bu duruma, Türkiye’nin tüm vatandaşlarıyla tek yürek olup vicdan kapısını açarak Suriye’den kaçan insanlara yuva olduğunun altını çizen Kadıoğlu, “Çanakkale Savaşı’nda omuz omuza mücadele ettiğimiz, Osmanlı İmparatorluğu döneminde aynı kültürü, tarihi ve dini paylaştığımız Suriyelilere el uzatmak insanî ve dinî sorumluluğumuz olduğu kadar aynı zamanda tarihsel sorumluluğumuzdur.” dedi.
 
Gaziantep İl Göç İdaresi Müdürümüz Murat Atilla ise Gaziantep’te çok sayıda Suriyeli yaşadığını belirterek, “Çok sayıda Suriyeli de çalışma hayatının içerisindeler. İlimizin  Suriyeliler tarafından tercih edilmesinin en önemli nedenlerinden biri de zaten budur, çalışma ortamıdır. Suriyelilerin bize yüklediği külfetler göz ardı edilemez ama bunun yanında bize katkıları da malumunuzdur. İlimizde yatırımı olan birçok Suriyeli bulunmakta bunu da esnafımız çok iyi biliyor.  108 farklı ülkeden 4200 öğrencimizin bulunması bizim için büyük zenginlik. Suriyeliler ülkelerinde sukunet olduğunda kendi topraklarına döneceklerdir ama bir kısmı ülkemizde kalacak ve bize katkı sağlayacaktır. 300 bine yakın Suriyeli ülkelerine döndü.” dedi.

Programda konuşan ICMPD Ulusal Proje Sorumlusu Dr. Hakkı Onur Arıner, göçün son derece karmaşık ve çok boyutlu bir olgu olduğunu belirterek, “Bugün Türkiye kitlesel göç akımlarıyla  nasıl başa çıkılacağı, göçün nasıl yönetileceği konusunda sadece bölgeye değil dünyaya örnek olmaktadır. Bu başarının mimarları arasında bir tarafta devlet bir tarafta odalarımız ve işverenlerimiz bulunmaktadır.” ifade etti.

Rektör Prof. Dr. Ali Gür ise, Suriyelilerle ilgili şehir efsaneleri dolaştığını belirterek bunlara açıklık getirdi. Gür, “Artık Suriyelileri kabullendik, şu anda nasıl uyum sağlayacağız, bunu konuşuyoruz. Ülkelerine dönecekler diye beklerken şunu da anladık ki bir kısmı dönmekle birlikte bir kısmı da dönmeyecek. Göçü problem olarak algılarsak sorun gözümüzde büyür. Gaziantep olarak çok büyük fedakarlık yaptık.  Yaptığımız araştırmada yüzde 56’sı geri dönmek istiyor yüzde 44 kalıcı görünüyor. Geri dönenlerin yaş ortalaması yüksek. Gençler dönmek istemiyor. Suriyelilerle ilgili o kadar büyük şehir efsaneleri var ki hayret edersiniz. Bölgenin en büyük hastanesine sahibiz. Suriyelilere ücretsiz diyorlar, hayır, Suriyeliler ön sıralara alınıyor diyorlar öncelik yok. Üniversiteye sınavsız gelmiyorlar. Uluslararası sınav sistemiyle alınıyor. Kontenjan değişmiyor” şeklinde konuştu.

Gaziantep’teki iş insanları ve esnafların katıldığı toplantıda, dinleyicilere yabancı çalışanların iş piyasasına katılımına dair yasalar ve prosedürlerle ilgili bilgiler de aktarıldı.  Sanayi Odası, Ticaret Odası, Esnaf ve Sanatkarlar Odası, Çalışma ve İş Kurumu, SGK, Vergi Dairesi ve İl Göç İdaresi Müdürlüğümüz gibi birçok kurum sorumluluk alanlarına göre verdiği hizmetlere yönelik sunum yaptı.  
 
Genel Müdürlüğümüz koordinasyonunda Gaziantep İl Göç İdaresi Müdürlüğü ve Uluslararası Göç Politikaları Geliştirme Merkezi’nin (ICMPD) iş birliğinde gerçekleştirilen toplantı değerlendirme bölümünün ardından sona erdi.


"Yabancı İstihdamı Hakkında Bilmeniz Gerekenler" broşürüne ulaşmak için tıklayınız.

1844   |   18/01/2019
Bu İçeriği Paylaş   |   Sayfayı Yazdır