A
A

UYUM BULUŞMALARI'NIN DOKUZUNCU DURAĞI KOCAELİ OLDU

“Uyum Buluşmaları”nın dokuzuncusu 15 Şubat 2019 Cuma günü Kocaeli’de gerçekleştirildi. Genel Müdürlüğümüz Uyum İletişim Dairesi Başkanlığımızca düzenlenen, Antalya, Alanya, İzmir, Ankara, Gaziantep, Bursa, Uşak, Sakarya illerinde gerçekleşen, yabancıların hak ve yükümlülükleri hakkında bilgilerin aktarıldığı toplantı ilgilileri bir araya getirdi.
 
Toplantıya, Kocaeli Vali Yardımcısı Dursun Balaban, Genel Müdür Yardımcımız Dr. Gökçe Ok, Uyum ve İletişim Dairesi Başkanımız Dr. Aydın Keskin Kadıoğlu, Eğitim Dairesi Başkanı Vekili Nagihan Önder, İl Göç İdaresi Müdürü Mehmet Erkoç, Birleşmiş Milletler Göç Kuruluşu Kıdemli Proje Asistanı Gülbahar Semyatova ve protokol üyeleri katıldı.
 
"Uyum Buluşmaları-9" programında konuşan Kocaeli Vali Yardımcısı Dursun Balaban, Kocaeli'de 55 bine yaklaşan geçici koruma statüsü altındaki Suriyeli mülteciye ev sahipliği yaptıklarını anlattı. Son dönemde, özellikler Suriyeliler üzerinde dayanaksız bir takım iddialar yoluyla bir algı oluşturulmak istendiğine dikkat çeken Balaban, "Bu ülke üzerinde kötü emelleri olan en güzel cevabı işte bu uyum buluşmalarında veriyoruz" dedi. 
 
Kocaeli’deki 55 bin Suriyeli sayısının aslında ülkedeki genel Suriyeli nüfusunun yüzde 1,5'ine karşılık geldiğini anlatan Kocaeli Vali Yardımcısı Balaban, sığınmacılara her türlü eğitim imkânını sağladıklarının altını çizdi.
 
Genel Müdür Yardımcımız Dr. Gökçe Ok ise konuşmasında "Etrafımızdaki coğrafyada hangi kimlik varsa, bugün Anadolu'da hem ecdadımız zamanında hem de kurduğumuz Cumhuriyetimizde o unsurlarımız var. Balkanlardaki insanlarımız, Pomaklarımız, Kafkaslar, Çerkesler, Çeçenler, Gürcüler, Afganlar, Iraklılar, Arap ve Kürt kardeşlerimiz. Kimi hayal ederseniz edin, onlar bizimle birlikte yaşıyorlar. Ortak bir gelecek kurmuşuz" ifadelerini kullandı. 
 
“Bizim için Balkan göçü neyi ifade ediyorsa, Suriye'den gelenler de aynı şeyi ifade ediyor." diyen Genel Müdür Yardımcımız Dr. Gökçe Ok, Suriyelilerin yuvalarına güvenli bir şekilde dönebilmeleri için çekilen çilelerin, coğrafyamıza huzur getireceğini de sözlerine ekledi.
 
Uyum İletişim Dairesi Başkanımız Dr. Aydın Keskin Kadıoğlu konuşmasında, ülkemizin dünya kamuoyuna göstermiş olduğu insanlık dersine gölge düşürmek için yanlış bilgiler yayılmaya çalışıldığını vurguladı. Daire Başkanımız Dr. Aydın Keskin Kadıoğlu; “Yayılmaya çalışan yanlış bilgilerden en çok karşılaştıklarımız tüm Suriyelilerin devletten maaş aldıkları, dilencilik yaptıkları ve suç işledikleridir. Ancak, söz konusu iddialar gerçeği yansıtmamaktadır. Programımız kapsamında ilgili kamu temsilcilerimizin de bahsedeceği üzere bakanlığımızın açıklamaları bu durumu desteklemektedir” ifadesinde bulundu.
 
Göçü iyi yönetip fırsata çevirmeliyiz diyen Kadıoğlu, “Olaylara vicdani bakan ülkemiz yabancılar için de hedef haline gelmiştir. Eğitim, sağlık ve iş için gelen yabancılar ayrıca ekonomik kalkınmaya da yardımcı olmaktadır. Öte yandan doğru bilinip aslında yanlış olan gerçekler var. Tüm Suriyelilerin devletten yardım aldıkları ve sürekli suç işledikleri yanlış bir düşüncedir. Öte yandan herhangi bir sınava tabi tutulmadan üniversite kurumlarına girdikleri de yanlıştır. Onlar da Merkezi Sınav Sistemi’ne girerek eğitim görmekteler. Ayrıca her Suriyelinin devlet tarafından ödenek aldığı da yanlıştır. Suriyelilere devlet tarafından maaş ödenmemektedir” dedi.
 
Eğitim Dairesi Başkanımız Nagihan Önder ise konuşmasında, Türkiye Cumhuriyeti olarak 4.7 milyon kişiye ev sahipliği yapıldığını belirterek, “Ülkemiz sığınmacılar için güvenli bir ülke iken ekonomik olarak da cazibe merkezidir. Şu an 100 bin yabancı öğrenci bulunmaktadır. Geçici konumdaki ülkemizde bulunan çocukların yüzde 60’ı eğitim öğretime devam etmektedir.” şeklinde konuştu.
 
Birleşmiş Milletler Göç Kuruluşu Kıdemli Proje Asistanı Gülbahar Semyatova, İl Göç İdaresi Müdürlüğü İl Göç Uzmanı Caner Demirel, Sakarya Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç.Dr. Pınar Yazgan, İl Emniyet Müdürlüğü Emniyet Amiri Abdullah Tırpan, Kocaeli Üniversitesi Araştırma Görevlisi Burcu İrge Erdoğan, Kızılay Şube Başkanlığından Faruk Shaban’ın sunumları ile program sona erdi.

1886   |   20/02/2019
Bu İçeriği Paylaş   |   Sayfayı Yazdır