A
A

UYUM BULUŞMALARI'NIN ÜÇÜNCÜSÜ İZMİR’DE GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Uyum Buluşmaları'nın üçüncüsü İzmir’de gerçekleştirildi. Antalya ve Alanya’dan sonra üçüncü durak olan İzmir’de 21 Aralık’ta yapılan toplantıya çok sayıda yabancı öğrenci katıldı.
Türkiye’deki yabancı üniversite öğrencilerinin sahip oldukları hak ve yükümlülüklerle ilgili bilgilendirmenin yapıldığı toplantıda, mevzuat kapsamında yabancı öğrencilerin ikamet iş ve işlemlerinin yanı sıra Türkiye’deki uyum süreçlerine katkıda bulunmaya yönelik konular ele alındı.
Açılış konuşmasını gerçekleştiren ICMPD Ulusal Proje Sorumlusu Hakkı Onur Arıer, bu toplantılarda sadece tek yönlü olarak çalışmamak gerektiğini, öğrencilerden alınan geri bildirimlerin de dikkate alınarak, iyileştirmeler yapılması gerektiğini belirtti.
Toplantının ev sahiplerinden İzmir Göç İdaresi Müdürü Hüseyin Havuz “Çeşitli ülkelerden gelen yabancı öğrencilerin, ikamet izni veya bürokratik işlemler gibi ülkemizin kültürüne de uyum sağlamalarını amaçlıyoruz. İkamet izni işlemleri ile ilgili önerilerinizi iletmenizi hedefliyoruz çünkü bu toplantı sizlerden de bir şeyler almaya yönelik bir toplantı. Yaşayan sizsiniz, öğrencilik işlemleri, ikamet işlemleri, ülkedeki diğer işlem ve sorunları bilenler de sizlersiniz, çözüm ise bizde. Burada sorunlarımızı iletip çözmeye çalışacağız." şeklinde konuştu.
Uyum ve İletişim Daire Başkanımız Dr. Aydın Keskin Kadıoğlu ise açılış konuşmasında; “Göç İdaresi Genel Müdürlüğü olarak bizler, yükseköğrenim gören öğrencilerin idari işlerinin yanı sıra onların Türk toplumuyla olan uyumunda öncül rol üstlenmekteyiz. Ülkemizde yaşanan gelişmeler doğrultusunda belirgin bir artış gösteren uluslararası öğrenci hareketliliği gerek kalite, gerekse sosyal kültürel, ekonomik ve politik katkılar açısından hem öğrencilerin kendi ülkelerine hem de ev sahipliği yapan ülkeye büyük katkılar sağlamaktadır.” dedi. 
Genel Müdür Yardımcımız Dr. Gökçe Ok’un ise "Bizim için her göç bir insandır ve her göç içinde bir hikâye barındırır. Göç İdaresi, Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanun’u çerçevesinde size verilen hizmetleri gerçekleştirmektedir. Büyük bir ülkeye Türkiye'ye geldiniz. Lütfen bu büyük ülkede okuduğunuz sürece buranın kadim ve büyük tarihini öğrenmeye çalışın. Türklerin dünya barışına ve medeniyetine neler kazandırdığını öğrenmeye çalışın." ifadelerini kullandı.
Toplantıda, Dokuz Eylül Üniversitesi Dil Eğitimi ve Araştırma Merkezi (DEDAM) Müdürü Prof. Dr. Kamil İŞERİ “Uluslararası Öğrencilerin Uyum Süreçleri”, Ege Üniversitesi Türk Dünyası Araştırma Enstitüsü (TÖMER) Öğretim Görevlisi Kenan DOĞAN “Uluslararası Öğrenciler Türkiye’de kaldıkları süreyi etkin ve faydalı nasıl geçirebilir?” ve Yaşar Üniversitesi İletişim Fakültesi’nden Doç. Dr. Huriye TOKER” Kişiler arası ve Kültürler arası İletişim” konularında sunum yaptı. 
Genel Müdürlüğümüz koordinasyonunda İzmir İl Göç İdaresi Müdürlüğü ve Uluslararası Göç Politikaları Geliştirme Merkezi’nin (ICMPD) iş birliğinde gerçekleştirilen toplantı soru cevap bölümünün ardından sona erdi. 

1525   |   07/01/2019
Bu İçeriği Paylaş   |   Sayfayı Yazdır