A
A

UYUM MAHALLE BULUŞMALARI’NIN 4’ÜNCÜSÜ ESKİŞEHİR’DE DÜZENLENDİ

Genel Müdürlüğümüz Uyum ve İletişim Dairesi Başkanlığımız tarafından Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) iş birliği ile düzenlenen “Uyum Mahalle Buluşmaları”nın 4.sü 20 Mayıs 2019 Pazartesi günü Eskişehir’de gerçekleştirildi.
 
Türkiye’deki yabancıların, yerel toplumla iletişiminin güçlendirilmesi amacıyla düzenlenen iftar programına; Vali Yardımcısı Bekir Şahin TÜTÜNCÜ, Uyum ve İletişim Dairesi Başkanımız Dr. Aydın Keskin KADIOĞLU, Eskişehir İl Göç İdaresi Müdürü Gökhan AKYILDIZ, Odunpazarı Kaymakamı Turgay Hakan BİLGİN, Eskişehir Büyükşehir Belediye Meclisi Başkan Vekili Murat ÖZCAN, Birleşmiş Milletler  Mülteciler Yüksek Komiserliği Bölge Saha Ofisi Temsilcisi Emir BENGÜSOY,Osmangazi Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Fatik TOK, YÜDER Başkanı Nihat DEMİR, İHH heyeti Musa KARATAŞ ve Neşet GÜRSOY, Irak Türkmen Derneği Temsilcisi Bashar İBRAHİM ve Yemenli Hafız Abdulrahman BAGAZA katıldı.
 
İftarda konuşan Eskişehir Vali Yardımcısı Bekir Şahin TÜTÜNCÜ: “Şehrimizde 25 bini aşkın insan, değişik ülkelerden değişik maksatlarla geldiler. Bunların 3 bin civarında insan öğrenci olup, diğerleri de Suriye’den, Afganistan’dan, Irak’tan ve Afrika’nın pek çok ülkesinden kendilerine yeni bir hayat, yeni bir düzen, mutlu yaşantı, aileleri ile güven içinde yaşayacakları bir ülke arayışı ile geldiler.” dedi.
 
Uyum ve İletişim Daire Başkanımız Dr. Aydın Keskin KADIOĞLU ise: “Uyum Mahalle Buluşmaları ile farklı kültürlerin bir araya geldiği, kaynaştığı, aynı mahallede yaşayan ama belki de hiç selamlaşmamış insanların aynı sofrada buluştuğu, muhabbet ettiği bu özel günde sizlere ev sahipliği yapmanın mutluluğunu yaşıyoruz. 
 
Bu buluşmalardaki diğer bir amacımız da yerel toplum tarafından göçmenler hakkında yanlış bilinen doğruların idrak edilmesini sağlamak, göçmenlerin hak ve yükümlülüklerini ilk ağızdan kafa karışıklığına imkan vermeden birebir direkt olarak aktarmak.” ifadelerini kullandı.
 
Eskişehir İl Göç İdaresi Müdürümüz Gökhan AKYILDIZ da yaptığı konuşmada: “Vakit ayrışma değil, farklılıkları zenginlik kılıp bir olma, beraber olma, kardeş olma vaktidir. Bu aşamada Türkiye bizim ortak alanımız, ortak sevdamız, ortak geçmişimizdir. Eminim ki geleceğimiz de Türkiye olacaktır.” dedi.
 
Osman Vahit ÖZDAL ve Yunus Emre Orkestrasının ilahiler seslendirdiği gecede, Kur’anı Kerim tilavetinin ardından okunan ezan ile birlikte dua edilerek oruçlar açıldı.
 
Gerçekleşen etkinlikte Uyum Faaliyetleri, Mahalle Buluşması video gösterimi gerçekleşirken, Göç Uzmanı Mustafa SALİHPAŞAOĞLU “Doğru Bilinen Yanlışlar” ile ilgili bilgilendirici sunum yaptı. Programda; Şuyyip KOKİ, Hoor Samer ABDULRRAZZAQ, Büşra NAZAR ve Dina NAZAR başarı hikâyelerini anlattı ve sonrasında hediye takdimi gerçekleştirildi. Katılımcı çocuklara ise “Muyu Seti” hediye edildi.
 
Sanatçı Dursun Ali ERZİNCANLI da katıldığı iftar programında Nat-ı Şerif  dinletisi gerçekleştirdi. Uyum ve İletişim Dairesi Başkanımız Dr. Aydın Keskin KADIOĞLU katılımından dolayı sanatçı ERZİNCANLI’ya günün anısına hediye takdim etti. 
 
Yapımcı-Menajer Osman Nuri YAZICI ve Sanatçı Leonida TİMUS’un da misafir olarak katıldığı programda; Irak, Afganistan, Suriye, Pakistan, Gana, Fil Dişi, Hindistan, Moğolistan, Cezayir, Rusya gibi ülkelerden yaklaşık 150; yerel halktan ise yaklaşık 100 kişi katılımcı olarak yer aldı.
 
Program, Irak Türkmeni Bashar İBRAHİM’in evinde sahur sofrasında devam etti. 

Yabancı ve yerel toplum arasındaki bağların güçlendirilmesi ve her iki toplumun bir araya gelmesini sağlamak amacıyla düzenlenen "Uyum Mahalle Buluşmaları" Türkiye’nin dört bir yanında gerçekleştirilmeye devam edecek.

970   |   21/05/2019
Bu İçeriği Paylaş   |   Sayfayı Yazdır