A
A

"UYUM MAHALLE BULUŞMALARI-10” MEDENİYETLER BEŞİĞİ İSTANBUL’DA GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Genel Müdürlüğümüz Uyum ve İletişim Dairesi Başkanlığı ve Türk Kızılayı iş birliği ile düzenlenen “Uyum Mahalle Buluşmaları”nın 10.su 28 Mayıs 2019 Salı günü İstanbul Fatih’te gerçekleştirildi.
 
İftar programına; Genel Müdür Yardımcımız Dr. Gökçe OK,  Uyum ve İletişim Daire Başkanımız Dr. Aydın Keskin KADIOĞLU, İstanbul İl Göç Müdürümüz Recep BATU, Türk Kızılayı Genel Müdürlüğü Yönetim Kurulu Üyesi Nejla ÖZSOY, kamu kurum ve kuruluşlarının yönetici ve temsilcileri, çok sayıda yerel halk ve yabancı misafir katıldı.
 
Programda konuşan Genel Müdür Yardımcımız Dr. Gökçe OK: “Sofralarımızın arasında kırmızı yelekleri ile bambaşka bir gençlik var. Öyle bir gençlik ki  iki asıra yaklaşan mazisinde Türkün misafirperverliğini, yardımseverliğini, şefkatini ve merhametini dünyanın hiçbir yerinden esirgemediği gibi bugün benim Suriyeli kardeşlerimden de esirgemiyor. Ramazanın başından beri sadece Kızılay ile birlikte Uyum Mahalle Buluşmaları ve Geçici Barınma Merkezlerinde düzenlenen iftarlara da katılıyorum. Güzel işler yapıyoruz inşallah rabbimiz razı olur. 11 kampımızda 110 bin Suriyeli kardeşimize Kızılayın vesilesi ile bu sene iftar programı düzenledik.”
 
Kur’an-ı Kerim Tilaveti ve Tasavvuf Müziği dinletisinin de yer aldığı iftar programında konuşan Uyum ve İletişim Daire Başkanımız Dr. Aydın Keskin KADIOĞLU ise yaptığı konuşmada: “Kardeşliğin zirvesi ve en güzeli olan muhacir-ensar kardeşliğini bugün yeniden hayatımıza aktarmalı, yaşam tarzı hâline getirmeliyiz.Hele de şu mübarek ayda misafirlerimizin dualarından istifade etmeliyiz. İnanıyorum ki, ülkemizde bulunan yabancı misafirlerimiz de aynı duygularla kendilerine sunulan fırsatları değerlendirip “uyum” içinde yaşayacaklar.” dedi.
 
Protokol konuşmalarının sonrasında Mahalle Buluşması, Doğru Bilinen Yanlışlar, Geçici Koruma Altındaki Suriyelilerin Hak ve Yükümlülükleri ve Kızılay Toplum Merkezleri video gösterimi yapıldı.
 
Ülkemizde bulunan yabancılar tarafından anlatılan başarı hikâyelerinin de yer aldığt etkinlikte; Göç Uzmanı Ali Rıza BEŞKAT “Doğru Bilinen Yanlışlar” ve “Ülkemizde Bulunan Yabancıların Hak ve Yükümlülükleri” konusunda, Türk Kızılayı Toplum Merkezinden Esin DEMİRCİOĞLU ise “Toplum Merkezlerinde Verilen Hizmetler ve Uyum Süreci” konusunda bilgilendirme sunumu yaptı.
 
Etkinlikte; Hacivat-Karagöz gösterisi ve çocuklar için hazırlatılan, içinde boyama kitapları ile kırtasiye malzemesi bulunan "MUYU" çantaları hediye edildi.
 
İstanbul'da ramazan sonuna kadar Sultanbeyli ve Bağcılar olmak üzere 2 Uyum Mahalle Buluşması daha gerçekleştirilecek.

747   |   31/05/2019
Bu İçeriği Paylaş   |   Sayfayı Yazdır