A
A

"UYUM MAHALLE BULUŞMALARI-7" KOCAELİ'NDE GERÇEKLEŞTİRİLDİ

“Uyum Mahalle Buluşmaları”nın 7.si 23 Mayıs 2019 Perşembe günü Kocaeli’nde gerçekleştirildi.
 
Yerel halk ve yabancıların bir araya geldiği iftara; Vali Yardımcısı Osman EKŞİ, Uyum ve İletişim Dairesi Başkanımız Aydın Keskin KADIOĞLU, Kocaeli İl Göç İdaresi Müdürümüz Mehmet ERKOÇ, kamu kurum ve kuruluşlarının yönetici ve temsilcileri, yerel halk ve yabancı misafirin katılımı ile gerçekleştirildi.
 
Yerel halk ve yabancıların bir araya geldiği iftarda; Vali Yardımcısı Osman EKŞİ, Uyum ve İletişim Dairesi Başkanımız Aydın Keskin KADIOĞLU, Kocaeli İl Göç İdaresi Müdürümüz Mehmet ERKOÇ, çok sayıda bürokrat, yerel halk ve yabancı misafir bir araya geldi.
 
Gerçekleştirilen iftar programında konuşan Vali Yardımcısı Osman EKŞİ şunları söyledi: “Türk milleti olarak misafirperverliğimiz bizim tarihten aldığımız,  inancımızdan aldığımız bir terbiye. Dünyanın neresinde bir mazlum, yardıma muhtaç insan görsek elimizi uzatmaya hazırız ve dünyada bu konuda lider durumdayız. Dilerim, bütün insanlar huzur içinde kardeşçe yaşama imkânına kavuşsun. Bu huzur ortamı sağlanana kadar biz misafirlerimize gerekli misafirperverliği göstereceğiz.”

Uyum ve İletişim Daire Başkanımız Dr. Aydın Keskin KADIOĞLU ise yaptığı konuşmada: “Bizler bu buluşmayı düzenlerken, ülkemizdeki yabancı misafirlerimiz ve yerel toplum arasındaki uyumu sağlayacak sosyal ortamın oluşmasını amaçlıyor ve bunun için çalışıyoruz. Takdir edersiniz ki pek çok konuda olduğu gibi göç ve göçmenler konusunda da gerçeği yansıtmayan, doğruymuş gibi aktarılan bilgiler oluyor. Bizler de doğru olduğu zannedilen yanlışlara açıklık getirmek amacıyla ve kimseyi ayağımıza çağırmadan ülkemizi karış karış gezerek doğruları anlatmaya çalışıyoruz.” dedi.

Ülkemizde bulunan yabancı misafirlerimiz tarafından anlatılan başarı hikâyelerinin de yer aldığı etkinlikte konuşan Kocaeli İl Göç İdaresi Müdürümüz Mehmet ERKOÇ: “Dilimiz, dinimiz, ırkımız, kültürümüz, dünyaya ve insanlığa bakış açımız farklı olabilir, ancak bu durum ayrışma nedeni değil aksine gayet doğal bir durumdur. Farklılıklar zenginliğimizdir. Bu farklılıklarımızı, zenginliklerimizi; milletimize, ülkemize ve insanlığa katkıda bulunmak için harekete geçirmeliyiz.” dedi.

İftar duası ve Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayan iftarda; kanun, tef ve ney dinletisi ve  Hacivat-Karagöz gösterisi de yapıldı.
 
Uyum faaliyetleri kapsamında gerçekleştirilen “Uyum Mahalle Buluşmaları”na özel hazırlatılan video yayımlandı. Göç Uzmanı Mustafa SALİHPAŞAOĞLU tarafından ise “Doğru Bilinen Yanlışlar” ve “Ülkemizde Bulunan Yabancıların Hak ve Yükümlülükleri” konusunda bilgilendirme sunumu yapıldı.
 
Etkinlik sonunda, günün anısı olarak içinde boyama kitapları ve kırtasiye malzemesi bulunan "MUYU" çantaları katılımcı çocuklara dağıtıldı.
 
İftar programının ardından, Uyum ve İletişim Dairesi Başkanımız Aydın Keskin KADIOĞLU, Kocaeli İl Göç İdaresi Müdürümüz Mehmet ERKOÇ ve beraberindeki heyet Kocaeli’nin Derince ilçesinde yaşayan Türkmen İbrahim Muhammed Ali ve ailesinin sahur sofrasına konuk oldu. 
Her iki toplumun bir araya gelmesini sağlamak amacıyla sırasıyala; Ankara, Erzincan, Eskişehir, Bursa, Sakarya ve Kocaeli illerinde gerçekleştirilen "Uyum Mahalle Buluşmaları" farklı illerde de düzenlenmeye devam edecek.

984   |   24/05/2019
Bu İçeriği Paylaş   |   Sayfayı Yazdır