A
A

"UYUM MAHALLE BULUŞMALARI-9” İSTANBUL’DA GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Genel Müdürlüğümüz Uyum ve İletişim Dairesi Başkanlığı ve Türk Kızılayı iş birliği ile düzenlenen “Uyum Mahalle Buluşmaları”nın 9.su 27 Mayıs 2019 Pazartesi günü İstanbul Kadıköy’de gerçekleştirildi. 
 
Programa; Genel Müdür Yardımcımız Dr. Gökçe OK, İstanbul İl Göç Müdürümüz Recep BATU, Türk Kızılayı Yönetim Kurulu Üyesi Yasir YILMAZ, Türk Kızılayı Kadıköy Şubesi Başkanı Habip KİRAZ, Kadıköy Milli Eğitim Müdürü Sadık ARSLAN, kamu kurum ve kuruluşlarının yönetici ve temsilcileri, çok sayıda yerel halk ve yabancı misafir katıldı.
 
Genel Müdür Yardımcımız Dr. Gökçe OK yapmış olduğu konuşmada, Türkiye'deki geçici barınma merkezlerinde yaşayan 110 bin kişiyle Türk Kızılayı'nın sofralarında iftar yaptıklarını belirterek şunları söyledi: "Bugün sadece Suriyeli kardeşlerimiz değil dünyanın 192 farklı ülkesinden yaklaşık 5 milyon yabancıya ev sahipliği yapıyoruz. Bizim onlara yaptığımız bir lütuf değil. Bunu bizim kadim medeniyetimizden, dinimizden, ecdadımızdan hem de bugün bizi yöneten büyüklerimizin medeniyete dair, insanlığa dair gösterdikleri bir ufuktan öğreniyoruz ve bu hizmetleri gerçekleştiriyoruz. Biz sizleri dün ve bugün olduğu gibi gelecekte de hiçbir şeye ve hiç kimseye muhtaç etmeyiz."
 
Kur’an-ı Kerim Tilaveti, Tasavvuf Müziği dinletisi ve Semazen gösterisinin de yer aldığı iftar programında konuşan İstanbul İl Göç Müdürümüz Recep BATU: “Topraklarımız her zaman farklı medeniyetleri, kültürleri harmanlayıp beraberce yaşayabileceğimizi göstermiştir. Göçü iyi yönettiğimiz, anladığımız zaman beraberce birçok güzellikleri ortaya çıkarabiliriz.” dedi.
 
Türk Kızılayı Yönetim Kurulu Üyesi Yasir YILMAZ ise yaptığı konuşmada "150 yıllık merhamet çınarı Kızılay, bu sene 400 bin adet yardım kolisi dağıtacak. 38 ülkede yaklaşık bir milyon kişiye iftar vermiş olacak ramazan bittiğinde. 16 aşevinden toplam 3 milyon 300 bin kap yemek çıkaracak, bütün faaliyetlerle 14 milyon 700 bin kişiye ulaşmış olacak." dedi.
 
Protokol konuşmalarının sonrasında Mahalle Buluşması, Doğru Bilinen Yanlışlar, Geçici Koruma Altındaki Suriyelilerin Hak ve Yükümlülükleri, Kızılay Toplum Merkezleri video gösterimi gerçekleştirildi.
 
Ülkemizde bulunan yabancılar tarafından anlatılan başarı hikâyelerinin de yer aldığı etkinlikte; Göç Uzmanı Ali Rıza BEŞKAT “Doğru Bilinen Yanlışlar” ve “Ülkemizde Bulunan Yabancıların Hak ve Yükümlülükleri” konusunda bilgilendirme sunumu yaptı.
 
Katılımcı çocuklara ise içinde boyama kitapları ile kırtasiye malzemesi bulunan "MUYU" çantaları hediye edildi.
 
İstanbul'da ramazan sonuna kadar Fatih, Sultanbeyli ve Bağcılar olmak üzere 3 Uyum Mahalle Buluşması daha gerçekleştirilecek.

942   |   31/05/2019
Bu İçeriği Paylaş   |   Sayfayı Yazdır