A
A

"UYUM MAHALLE BULUŞMALARI" İSTANBUL ETABININ 3.SÜ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Genel Müdürlüğümüz Uyum ve İletişim Dairesi Başkanlığı ve Türk Kızılay iş birliği ile düzenlenen "Uyum Mahalle Buluşmaları"nın 12.si  30 Mayıs 2019 Perşembe günü İstanbul Sultanbeyli’de gerçekleştirildi.
 
Programa; Genel Müdür Yardımcımız Dr. Gökçe OK ve Uyum ve İletişim Daire Başkanımız Dr. Aydın Keskin KADIOĞLU, Sultanbeyli Belediye Başkan Yardımcısı Faruk LAFÇI, İstanbul İl Göç İdaresi Müdürümüz Recep BATU, Türk Kızılay Genel Sekreter Yardımcısı Murat ELLİALTI, İlçe Emniyet Müdürü Ayhan KARADUMAN, kamu kurum ve kuruluşlarının yönetici ve temsilcileri, yerel halk ve yabancı misafirler katıldı.
 
Kur’an-ı Kerim Tilaveti, Tasavvuf Müziği dinletisi ve Semazen gösterisinin de yer aldığı iftar programında konuşan Genel Müdür Yardımcımız Dr. Gökçe OK, göçün bütün dünyayı kasıp kavuran bir gerçeklik olduğunun altını çizerek şunları söyledi: “Etrafımızdaki coğrafyada ne zaman bir sıkıntı, ne zaman bir göz yaşı, çile olsa oradaki insanlar buraya sığınmak zorunda kaldı. Ecdadımız bu yakıcı gerçeği bildiği için tarih boyunca coğrafyamıza gönül coğrafyası adını takmış.Türkiye Cumhuriyeti Devleti  bir çok konuda olduğu gibi göç ile ilgili konuda da  dünyanın hiçbir devletin yapamadığı ciddiyet, kararlılık ve başarı ile göç problemini yönetmektedir.”
 
Uyum ve İletişim Daire Başkanımız Dr. Aydın Keskin KADIOĞLU ise yaptığı konuşmada: “Ramazan sonrasında da Türkiye’nin her bölgesini karış karış gezerek, doğru ağız olarak misafirlerimize ve toplumumuza bilgiler aktarmaya devam edeceğiz, çünkü ülkemizde yaşayan herkes; kendilerine gerekli olan her bilgiyi devletin resmî kurumlarından, yetkililerinden öğrenmeliler. Bizler bilgiler aktarıyoruz, ama aslında amacımız sadece bilgi aktarmakla sınırlı değil. Aynı zamanda yerel toplum ve misafirlerimiz arasındaki “Uyum”a da katkı sunmak.” dedi.
 
İstanbul İl Göç İdaresi Müdürümüz Recep BATU: “Birbirimizi daha iyi anlamamız için ortak paylaşımlarımızı arttırmamız, ortak dili kullanmamız gerekiyor.” dedi. 
 
Protokol konuşmalarının sonrasında Mahalle Buluşması, Doğru Bilinen Yanlışlar, Ülkemizde Bulunan Yabancıların Hak ve Yükümlülükleri, Kızılay Toplum Merkezleri video gösterimi gerçekleştirildi.
 
Programda; Göç Uzmanı Mustafa SALİHPAŞAOĞLU “Doğru Bilinen Yanlışlar” ve “Ülkemizde Bulunan Yabancıların Hak ve Yükümlülükleri” konusunda bilgilendirme sunumu yaptı.
 
Ülkemizde bulunan yabancı misafirler tarafından anlatılan başarı hikâyelerinin de yer aldığı etkinlikte; Hacivat-Karagöz gösterisi ile katılımcı çocuklara içinde boyama kitapları ile kırtasiye malzemesi bulunan "MUYU" çantaları hediye edildi.
 
İftar programının ardından,Genel Müdür Yardımcımız Dr. Gökçe OK, Uyum ve İletişim Dairesi Başkanımız Aydın Keskin KADIOĞLU ve beraberindeki heyet Suriye’deki savaşta eşini kaybeden Meysa FREYZ’in ailesinin sahur sofrasına konuk oldu.
 

754   |   10/06/2019
Bu İçeriği Paylaş   |   Sayfayı Yazdır