A
A

"UYUM MAHALLE BULUŞMALARI"NIN ÜÇÜNCÜSÜNDE AHISKA TÜRKLERİ İLE BİR ARAYA GELİNDİ

Genel Müdürlüğümüz Uyum ve İletişim Dairesi Başkanlığı ile Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) iş birliği ile düzenlenen “Uyum Mahalle Buluşmaları”nın üçüncüsü 17 Mayıs 2019 Cuma günü Erzincan’da gerçekleştirildi.
 
Ahıskalı bir ailenin evinde sahur yemeği ile başlayan program, daha sonra iftar yemeği ile devam etti.
 
Üzümlü ilçesi Bayırbağ köyünde düzenlenen iftar yemeğine, Erzincan Vali Yardımcıları Çağlayan AYDIN ve İhsan AYRANCI, Genel Müdür Yardımcımız Dr. Gökçe OK, Uyum ve İletişim Daire Başkanımız Dr. Aydın Keskin KADIOĞLU, Erzincan İl Göç İdaresi Müdürü Kağan ÖZLOK, BMMYK Kıdemli Mülteci Koruma Birim Sorumlusu İsmet YASAK ile köyde yaşayan Ahıska Türkü, Suriye ve Afganistanlı aileler katıldı.
 
İftar programı aynı zamanda ; Üzümlü Kaymakamı Fatih ACAR, Üzümlü Belediye Başkanı Ahmet SAZLI, İl Müftüsü Mehmet Emin ÇETİN, Bayburt İl Göç İdaresi Müdürü Hüsnü YAĞMUR, İlçe Jandarma Komutanı Burak KURT, Üzümlü Yunus Emre Mahallesi Muhtarı Elmira Elisegil, DATÜP Genel Sekreteri Fuat UÇAR, DATÜP Erzincan Temsilcisi Vahit MİRZA, Üzümlü Bayırbağı Mahallesi Muhtarı Yaşar ESER’in katılımı ile gerçekleşti.
 
Kur'an-ı Kerim tilaveti ile başlayan programda, İl Müftüsü Mehmet Emin ÇETİN'in duası ile oruç açıldı.
 
Erzincan Vali Yardımcısı Çağlayan AYDIN, Ramazan ayının ruhuna uygun olan birlik ve beraberliğin en güzel örneğinin birlikte oturulan iftar sofraları olduğuna dikkat çekerek organizasyon için Göç İdaresi Genel Müdürlüğüne teşekkür etti.
 
İftar programında konuşan Genel Müdür Yardımcımız Dr. Gökçe OK: “Göç İdaresi Genel Müdürlüğü olarak ülkemize misafir olan insanların huzurlu bir iklimde nasıl yaşadıklarını görebilmek için ramazanı da vesile ederek dolaşarak görmüş oluyoruz." dedi. Ekmeklerini Ahıskalılar ile paylaşan Üzümlü Bağrbay köyü halkına teşekkür eden Genel Müdür Yardımcımız Dr. Gökçe OK; göçü akılla bilimle mantıkla yürüttüklerini ancak insanlık ve vicdanı unutmadıklarının altını çizdi. 
 
Uyum ve İletişim Daire Başkanımız Dr. Aydın Keskin KADIOĞLU: “Uyum Mahalle Buluşmaları” etkinliğini gerçekleştirmedeki amacımız, her iki toplumun karşılıklı olarak uyumu için kültürel ve sosyal çalışmalar yapmak. Bizler biliyoruz ki uyumun en baştaki ana temelinden biri mahalle kültürü. Eğer uyumu mahallede yakalarsak ülke geneline de rahatlıkla yayabiliriz.” dedi.
 
Program, “Ahıska Türkü Belgeseli” ve "Doğru Bilinen Yanlışlar” Aslında video gösterimleri ile Göç Uzmanı Mustafa SALİHPAŞAOĞLU’nun Mahalle Buluşmaları hakkındaki sunumuyla devam etti. Sunumların ardından, Ahıska Türkü Sevda MUHAMMEDLİ, Afganistanlı öğrenci Homanyun OMMATI, Ahıska Türkü Elmira ELİSEGİL ve Ahıska Türkü Süleyman MUHAMMEDLİ başarı hikayelerini anlatarak kardeşlik mesajı verdiler. İftar programı ; Hacivat- Karagöz oyunu ve Ahıska Türkü Kafkas Ekibi Dans Gösterisi ile sona erdi.
 
"Uyum Mahalle Buluşmaları" yabancı ve yerel toplum arasındaki bağların güçlendirilmesi ve her iki toplumun bir araya gelmesini sağlayacak bir sosyal ortamın oluşturulması amacıyla düzenleniyor.

1092   |   20/05/2019
Bu İçeriği Paylaş   |   Sayfayı Yazdır