A
A

YABANCI ÖĞRENCİLERLE BULUŞTUK


Göç İdaresi Genel Müdürlüğü, Uluslararası Göç Örgütü ve Ankara Üniversitesi TÖMER işbirliğinde, 185 yabancı uyruklu öğrencinin katılımıyla Türkiye’de öğrenim gören yabancı öğrencilerin ülkemize uyum konusunda yaşadıkları sorunlara ilişkin görüş alışverişinin yapıldığı toplantı 10 Aralık 2013’de Ankara’da gerçekleştirildi. Genel Müdürlüğümüzce, hem yeni yapılanmanın hem de yeni kanunun tanıtılması, diğer yandan, ülkemizde yaşayan yabancı öğrencilerin günlük hayatta karşılaştığı sorunları dile getirmesi ve görüş alış verişinde bulunulması amacıyla185 yabancı uyruklu öğrencinin katılımıyla bir toplantı gerçekleştirildi.

Toplantıda TÖMER Merkez Müdürü Doç. Dr. M. Ertan GÖKMEN; TÖMER’deki eğitimler ve uygulamalar, Uluslararası Göç Örgütü Proje Koordinatörü Meltem ERSAN; Göç İdaresi Genel Müdürlüğü ile ortaklaşa geçekleştirilen çalışmalar, Göç İdaresi Genel Müdürlüğü Uyum ve İletişim Dairesi Başkanı Atay USLU ise 6458 Sayılı Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu’nun yabancılara getirdiği yeni hak ve kolaylıkları hakkında birer konuşma yaptılar.

Toplantı bitiminde, gerçekleştirilen bu etkinliğin kendileri için çok faydalı olduğunu ifade eden öğrenciler, hem toplantı sırasında edindikleri bilgilerin hem de problemlerini yetkililere iletebilmekten ötürü duydukları memnuniyeti dile getirdiler Konuşmaların ardından öğrenciler, ülkemizde girdikleri andan itibaren günlük hayatta yaşadıkları sorunları ve problemleri dile getirdiler. Göç İdaresi Genel Müdürlüğü Uyum ve İletişim Dairesi Başkanı Atay USLU soruları yanıtladı ve sorunlara yönelik yeni göç sistemimizdeki çözümleri paylaştı.

11201   |   17/01/2014
Bu İçeriği Paylaş   |   Sayfayı Yazdır