A
A

YABANCILARIN ÜLKEMİZDE SAHİP OLDUĞU HAK VE YÜKÜMLÜLÜKLER “UYUM BULUŞMALARI SAKARYA” PROGRAMINDA ELE ALINDI

Genel Müdürlüğümüz Uyum İletişim Daire Başkanlığımızca düzenlenen geleneksel “Uyum Buluşmaları” toplantıları hız kesmeden devam ediyor. Sekizincisi Sakarya’da düzenlenen toplantıda yabancıların ülkemizde sahip olduğu hak ve yükümlülükleri konuları görüşüldü. Toplantıya; Sakarya Valisi Ahmet Hamdi Nayir, Genel Müdür Yardımcımız Dr. Gökçe Ok, Uyum ve İletişim Dairesi Başkanımız Dr. Aydın Keskin Kadıoğlu, Eğitim Dairesi Başkanımız Nagihan Önder, İl Göç İdaresi Müdürümüz Hülya Korkut, Birleşmiş Milletler Göç Kuruluşu Ulusal Proje Koordinatörü Özge Arcan ve protokol üyeleri katıldı.
 
Toplantının açılışında konuşan Sakarya Valisi Ahmet Hamdi Nayir, "Dünyada farklı medeniyetler oluşturmuş milletler olabilir. Birileri şehirler kurarak, birileri sanayide bir yere gelerek medeniyetini ifa etmiştir. Ama bizim kültürümüz ve tarihimiz, merhamet medeniyeti kurarak dünyada eşi benzeri olmayan noktaya kendini taşımıştır. Bunun devam etmesi lazım. Yeni gelen nesillerimiz de merhamet medeniyetinin bir parçası olduğunu bilerek, bu topraklardaki misafirleri kendi öz kardeşleri gibi bilmek zorundalar" ifadelerini kullandı.
 
Genel Müdür Yardımcımız Dr. Gökçe Ok, konuşmasında geçici koruma kapsamı altındaki Suriyelilerin 2011'den bu yana Anadolu'ya zorunlu olarak göç ettiğini anımsatarak "Bugün burada bizimle olan kardeşlerimiz 100 yıl önce bizim vilayetimiz olan Halep, İdlib, Musul ve Kerkük'ün topraklarından gelen insanlardır. Biz bugün Kerkük'ün türkülerini söylüyoruz, bu türkü hiç bitmeyecek. Bin yıl devam etti, aramızda bir şekilde sınırlar vardı, o sınırlar kaderin bir cilvesi olarak göçle yıkıldı ama oraların toprak bütünlüğüne duyduğumuz saygıyla bugün burada bu kardeşlerimizi misafir ediyoruz. Tahammülümüz, hoşgörümüz hiç bitmeksizin devam etmeli, geleneksel Türk misafirperverliğini yaşatabilmenin azmi içinde olmalıyız” dedi.

Devletler için fırsat olan göçün nüfusu gençleştireceğini, kaynakları hareketlendireceğini, biyolojik çeşitliliği artıracağını vurgulayan Genel Müdür Yardımcımız Dr. Gökçe Ok, insanların algıların kurbanı olmaması gerektiğini belirterek "Biz göçü, göç politikalarını akılla, bilimle, mantıkla yönetmek zorundayız. Bu, dünyanın kaçınılmaz bir jeopolitik ve jeostratejik sonucu. Yüzyıllardır kuzeyden güneye, güneyden batıya, batıdan doğuya göç yolculuğuna köprü olmuş bir ülke. Ve bugün de güçlendiği, ayaklarının üzerinde durabildiği için göçe hedef haline gelen bir ülke. Düzensiz göçte kolluk kuvvetlerimizin tamamı büyük fedakarlıkla mücadele ediyor. Bunun çok ciddi maliyetleri ve fedakarlıkları var. Ama Allah'a şükürler olsun üstesinden gelebiliyoruz" değerlendirmesinde bulundu.
 
Uyum ve İletişim Dairesi Başkanımız Dr. Aydın Keskin Kadıoğlu ise konuşmasında; göçün fırsat olarak görülmesi adına Genel Müdürlüğümüzün çeşitli çalışmalar yürüttüğünü ve bu çalışmaların başında da uyum buluşmaları olduğunun altını çizdi. Daha iyi hizmet vermek adına yapılan çalışmalar hakkında bilgi veren Daire Başkanımız Dr. Aydın Keskin Kadıoğlu;“Sizlerin de bildiği gibi göç birden fazla alanı içinde barındıran bir olgudur. Göçün yönetilmesi sağlıktan eğitime, kültürden turizme bir çok alanı ilgilendirmektedir. Bu durum, sizlerin bilgi ihtiyaçlarınızı da çeşitlendirmektedir. Genel Müdürlük olarak bu durumun farkında olarak Uyum Buluşmalarımıza çeşitli kamu kurum ve kuruluşların değerli temsilcileriyle sizleri bir araya getiriyoruz. Buradaki amacımız, sizlerle hizmet sağlayıcıların yüz yüze temas ederek merak ettiğiniz sorulara cevap vermeye çalışmaktır” şeklinde konuştu.
 
Konuşmasında göçün iyi yönetilmesinin önemine vurgu yapan Daire Başkanımız Dr. Aydın Keskin Kadıoğlu; ”192 farklı milletten 4.7 milyon insanın kendi hikayelerini, kendi potansiyellerini ortaya çıkarmak ve bunlarla beraber uyum içerisinde ülkemizdeki yaşamlarını kolaylaştırmak hem sizler hem de ülkemiz için önem arz etmektedir. Bu hususları başaracak şekilde göçü iyi yönetmek, göçü herkes açısından fırsata çevirmektedir” ifadesinde bulundu.

Eğitim Dairesi Başkanımız Nagihan Önder  ise konuşmasında “Ülkemiz, sığınanlar için güvenli bir ülke iken aynı zamanda ekonomik ve siyasi gelişimleri ile cazibe merkezi haline gelmiştir. Ülkemizde halihazırda 100 bini aşkın yabancı üniversite öğrencisi bulunmaktadır. Bu öğrencilerin yaklaşık 26 bini ise geçici koruma altındaki suriyelilerden oluşmaktadır. Devletimiz için en önemli önceliklerden biri şüphesiz eğitimdir. Bu minvalde ülkemizde bulunan tüm çocukların eğitime erişimlerinin önündeki engelleri kaldırmak için adeta seferberlik ilan edilmiştir” dedi. 
Geçici koruma kapsamındaki Suriyeli çocukların okula devam oranlarınıdaki artışa dikkat çeken Eğitim Dairesi Başkanımız Nagihan Önder, “2011-2012 yıllarında Suriyeli çocuklarımızdan eğitim hayatlarına devam edenlerin sayısı çok düşükken şu anda bu çocuklarımızın %60’tan fazlası eğitim ve öğretim hayatına devam etmektedir”  şeklinde konuştu.

Program sonunda, ilgili kamu kurum ve kuruluş yetkilileri değerlendirme ve yol haritası adına önerilerde bulunurken, toplantı tespit ve çözüm önerilerinin sunulmasının ardından sona erdi.

1485   |   15/02/2019
Bu İçeriği Paylaş   |   Sayfayı Yazdır